gremont

Błędy przy wyborze drzwi

Właściwy wybór drzwi wewnętrznych nie jest trudnym zadaniem, jeśli tylko będzie to wybór odpowiednio przemyślany. Wszyscy znają powiedzenie, że mądry Polak po szkodzie, dlatego przyjrzyjmy się jakich problemów możemy spodziewać się podczas dokonywania wyboru, dzięki czemu łatwiej będzie nam ich uniknąć.

gremont

Drzwi Nestor – złoty dąb

1. Niewłaściwe wymiary

To częstszy problem niż można byłoby się spodziewać, jednocześnie jest to problem trudny do naprawy. Za każdym razem, gdy mierzymy wnękę drzwiową, musimy pamiętać o uwzględnieniu rozmiarów ościeżnicy. Jeżeli o tym zapomnimy, może się okazać, iż nie mamy wystarczającej ilości miejsca na zamontowanie zamówionych drzwi i jedyną metodą ratunku może być powiększanie otworu drzwiowego. Problemem jest również zamówienie zbyt małych drzwi – tu pozostaje nam zmniejszenie otworu drzwiowego, upewnijmy się jednak wcześniej czy nie zmniejszy to nadmiernie funkcjonalności i wygody korzystania z drzwi. Jeżeli jest takie ryzyko – zdecydowanie zastanówmy się nad ponownym zamówieniem drzwi, tym razem już we właściwym wymiarze, następnie rozważmy – jak można wykorzystać zamówione wcześniej drzwi o niewłaściwym w wymiarze.

2. Pomyłka w kwestii: drzwi wewnętrzne lewe czy prawe?

Powyższy problem można uprościć do określenia czy położenie zawiasów w ościeżnicy jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. W przeciwnym wypadku prawidłowe zamontowanie drzwi może być niemożliwe, a nam pozostanie odwrotny montaż ościeżnicy i pogodzenie się z posiadaniem drzwi otwieranych nie w tę stronę, w którą chcieliśmy.

3. Zamówienie złego wzoru lub niewłaściwej kolorystyki drzwi

Niezależnie od tego, jak bardzo podoba nam się wygląd danych drzwi w katalogu producenta, dużo ważniejsze jest, by pasowały one do naszego wnętrza. Bardzo często zdarza się bowiem, że w połączeniu z istniejącymi już elementami wyglądu domu nowe drzwi negatywnie wyróżniają się i zaburzają wygląd całości. Rzadko też będzie dobrze wyglądało, gdy jedne drzwi bardzo różnią się od pozostałych widocznych na danej powierzchni. Aby tego uniknąć, musimy albo dopasować wygląd nowych drzwi do pozostałych, już istniejących, albo też zdecydować się na wymianę wszystkich.

4. Wybór właściwego typu drzwi

Wybierając drzwi najczęściej ograniczamy się do tak zwanych drzwi rozwieranych, czyli z najpopularniejszego typu drzwi, przy których całe skrzydło drzwiowe otwieramy dzięki zawiasom na jednej stronie ościeżnicy. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny wybór – a przecież powinniśmy wybierać takie drzwi, jakie rzeczywiście będą najlepsze do naszego wnętrza, a nie takie, które są najpopularniejsze w sklepach. Tradycyjne drzwi bowiem wymagają stosunkowo dużo miejsca na otwieranie, warto więc rozważyć również drzwi przesuwne, składane a czasem nawet wahadłowe.

gremont

Drzwi łamane DRE

gremont

System przesuwny – Drzwi Ena