gremont

Drewniana podłoga wprowadza do wnętrza elegancję i ponadczasowy styl. By jednak zachowała świeży i estetyczny wygląd przez wiele lat, powinniśmy odpowiednio ją pielęgnować i chronić przed uszkodzeniami.

Jak należy pielęgnować podłogi z drewna?

Panele drewniane cechują się podatnością na uszkodzenia mechaniczne – niezależnie od tego, czy są lakierowane, czy olejowane. Jedną z najważniejszych rzeczy jest więc osłonięcie nóg mebli filcowymi nakładkami, dzięki którym unikniemy wgnieceń w drewnie. Równie ważny jest dobór obuwia – starajmy się nie chodzić po podłodze w szpilkach czy innych butach, które mogą uszkodzić jej powierzchnię.

Unikajmy też nanoszenia na nią piasku – może on trwale zarysować panele. Nie próbujmy go przy tym zmywać, jeżeli już się pojawi; w ten sposób nie tylko go nie usuniemy, lecz wręcz przyczynimy się do powstania nowych uszkodzeń. Zamiast tego starannie zamiećmy panele drewniane, używając szczotki o miękkim włosiu. Ponieważ drobinki piasku mogą być niewidoczne gołym okiem, warto wykonywać tę czynność przed każdym myciem.

Podłogę z drewna należy czyścić codziennie. Do usuwania pojedynczych plam możemy wykorzystać wilgotną ściereczkę. Pod żadnym pozorem nie używajmy dużych ilości wody – jej nadmiar może przeniknąć do struktury drewna i trwale je zniekształcić. By osiągnąć najlepsze efekty, zmieszajmy zimną wodę z preparatem do podłóg drewnianych i zastosujmy płaski mop, starannie wyciskając go po każdym zamoczeniu.

Wykorzystanie specjalistycznego środka do pielęgnacji jest szczególnie ważne, ponieważ oprócz dogłębnego czyszczenia pozostawia on na podłodze niewidoczną warstwę ochronną, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem brudu w głąb drewna.

Czyszczenie okazjonalne – takie jak np. usuwanie tłustych plam czy uporczywych zabrudzeń – wymaga zastosowania kompleksowego płynu czyszczącego do podłóg drewnianych. Także i tu należy rozcieńczyć preparat w wodzie i rozprowadzić mieszaninę mopem; w przypadku szczególnie opornego brudu możemy jednak zaaplikować go bezpośrednio na podłogę. Pamiętajmy przy tym, by zawsze postępować według zaleceń producenta.

Co jakiś czas – zależnie od intensywności użytkowania podłogi – warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci środka nabłyszczającego. Jest to zalecane szczególnie w przypadku podłóg starszych i pokrytych drobnymi rysami lub uszkodzeniami, które w ten sposób zostaną zamaskowane.