gremont

Jaka jest różnica pomiędzy drzwiami lewymi i prawymi?

Jeżeli zamawiamy drzwi do naszego mieszkania lub domu, a za pomiary i montaż odpowiedzialna jest zewnętrzna ekipa, to pozbywamy się tym samym odpowiedzialności za niezgodności wynikające ze złego pomiaru lub złego określenia parametrów drzwi. Co jednak robić gdy samodzielnie musimy określić parametry drzwi, a dopiero na ich podstawie producent wyprodukuje i dostarczy nam gotowy produkt?

gremont

Drzwi lewe i prawe

Jak prawidłowo zamówić drzwi?

Oprócz określenia kwestii estetycznych, jak choćby wzór, kolor, obecność ew. przeszkleń lub ich zmatowień etc., podstawowym zadaniem jest prawidłowe wymierzenie wnęki na drzwi oraz określenie tego, czy mają to być drzwi lewe, czy też prawe. Niezależnie od tego, czy możemy fizycznie stanąć w miejscu, gdzie znajdują się docelowo drzwi, czy też patrzymy dopiero na plan lub projekt naszego przyszłego domu, bardzo łatwo możemy określić czy potrzebujemy drzwi lewych, czy prawych. Spróbujmy wykonać – fizycznie lub wirtualnie – gest otwierania drzwi poprzez pociągnięcie ich do siebie za klamkę. Jeżeli zawiasy będą się wtedy znajdowały po lewej stronie, oznacza to, że chodzi o drzwi lewe. W przeciwnym wypadku będą to oczywiście drzwi prawe.

gremont

Wybierając jeden z powyższych wariantów, musimy upewnić się, by nasz wybór nie kolidował choćby z innymi drzwiami znajdującymi się w najbliższej okolicy, a tak żeby układ ściany nie sprawiał, że wchodzenie lub wychodzenie z danego pomieszczenia będzie niekomfortowe przy niewłaściwym wyborze kierunku otwierania drzwi. Jeżeli zarówno ustawienie jako drzwi lewe, jak i jako drzwi prawe jest problematyczne, wtedy warto rozejrzeć się za mniej standardowymi rozwiązaniami jak choćby drzwi przesuwne, łamane, czy nawet popularne wiele lat temu drzwi harmonijkowe. Nie lekceważmy właściwego wyboru kierunku otwierania drzwi, gdyż zaniedbanie na etapie projektu lub zamówienia może się przełożyć na spadek komfortu korzystania z zamontowanych już drzwi i frustrację, której można byłoby uniknąć, gdybyśmy po
święcili więcej czasu na doprecyzowanie parametrów drzwi.