Drzwi zewnętrzne jako wizytówka mieszkania. Jak zadbać o ich stronę estetyczną?

Gremont
Gremont

Drzwi zewnętrzne to jeden z pierwszych elementów, na które pada wzrok odwiedzających nas osób – mają więc znaczny wpływ na charakter tzw. pierwszego wrażenia. Jak prawidłowo pielęgnować drzwi, by prezentowały się jak najlepiej?

Czyszczenie i konserwacja drzwi zewnętrznych

W miarę upływu czasu zarówno funkcjonalność, jak i wygląd estetyczny drzwi ulegają pogorszeniu w wyniku codziennego użytkowania oraz działania deszczu, śniegu czy skrajnych temperatur. By zapobiec zniszczeniom, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Są to:

  • Prawidłowe korzystanie z drzwi

Punkt ten wydaje się oczywisty. Często jednak zapominamy o nim, spiesząc się do pracy czy wracając do domu po wyczerpującym dniu. Tymczasem trzaskanie drzwiami przyczynia się do luzowania i szybszego zużywania okuć. Z kolei otwieranie ich w taki sposób, że obijają się o ścianę lub stojące w pobliżu sprzęty, może skutkować powstaniem trwałych i wyraźnych zniszczeń na ich powierzchni.

  • Odpowiednie czyszczenie

Pamiętajmy, że samo regularne pozbywanie się zanieczyszczeń to nie wszystko – jeżeli nie chcemy ryzykować utraty właściwości estetycznych drzwi, musimy czyścić je w odpowiedni sposób. Tu powinniśmy przede wszystkim postępować według zaleceń producenta, od którego pochodzą nasze drzwi zewnętrzne.

Warto również zrezygnować z nadmiernych ilości wody – większość zabrudzeń zmyjemy miękką, niezbyt wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń. W przypadku uporczywych i trudnych do usunięcia plam warto zastosować specjalistyczny preparat do pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, by używać tu wyłącznie środków dopasowanych do konkretnych modeli i materiałów. Unikajmy też stosowania rozpuszczalników oraz płynów alkalicznych czy silnie żrących.

Ograniczenie wykorzystania wody i odpowiedni dobór preparatów czyszczących są szczególnie istotne w przypadku drzwi drewnianych, okleinowych oraz wykonanych z surowców drewnopochodnych. Ze względu na zastosowany materiał są one bardziej narażone na uszkodzenia będące skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji.

  • Konserwacja

Działania konserwacyjne wzmacniają trwałość drzwi, jednocześnie umożliwiając zachowanie ich właściwości. Najlepiej dokonywać jej wiosną. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie dodatnią temperaturę i sprzyjające warunki, ale też będziemy mogli znaleźć i naprawić ewentualne zniszczenia, które pojawiły się podczas zimy.

Zacznijmy od umycia drzwi. Gdy już tego dokonamy, sprawdźmy stan okuć. Jeżeli są poluzowane, należy je dokręcić, a w razie znacznego zużycia – wymienić. Po wszystkim nasmarujmy je wazeliną techniczną, która zmniejszy tarcie i oddali ryzyko korozji.

Następnie sprawdźmy i umyjmy uszczelki – tu przyda się odrobina ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Jeżeli uszczelki popękały lub straciły elastyczność, również należy je wymienić i natrzeć wazeliną.

W przypadku drzwi drewnianych warto również sprawdzić i w razie potrzeby odnowić warstwę lakierniczą. Zarówno uszkodzenia, jak i konsekwentne działanie czynników atmosferycznych z czasem doprowadzają do jej wyeksploatowania, a tym samym do obniżenia jej właściwości ochronnych.

 

W celu lepszego zabezpieczenia drzwi zewnętrznych przed działaniem deszczu, gradu czy słońca warto rozważyć umieszczenie ich w zadaszonej wnęce. W większości przypadków uchroni je to przed bezpośrednim kontaktem ze szkodliwymi czynnikami.

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!