Jak dobrać odpowiednie drzwi pokojowe?

drzwi
Gremont

Drzwi wewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych domu lub mieszkania. Ich wygląd ma duży wpływ na charakter całego pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiednie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi pokojowych.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Decyzja o zakupie drzwi wewnętrznych powinna być dobrze przemyślana. Ich wymiana, w przypadku zmiany pomysłu na aranżację wnętrza, będzie wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami niż np. przemalowanie ściany na inny kolor. Dlatego też wybór drzwi pokojowych najlepiej pozostawić na koniec remontu, kiedy już będziemy wiedzieli, w jakim stylu chcemy urządzić całe mieszkanie.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jak chcemy, by otwierały się drzwi. W zależności od sposobu otwierania możemy je podzielić na:
• jednoskrzydłowe rozwierane;
• dwuskrzydłowe rozwierane;
• łamane;
• harmonijkowe;
• przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe;
• drzwi przylgowe i bezprzylgowe.

Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór drzwi prawych lub lewych. Kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na ich funkcjonalność. Niewłaściwy dobór może sprawić, że włącznik światła będzie umieszczony za skrzydłem drzwi lub wnętrze stanie się mniej ustawne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi?

Drzwi powinny pasować do charakteru wnętrz. Nie muszą one być takie same w całym mieszkaniu. Ważne jednak, by były dopasowane do funkcji poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo do sypialni sprawdzą się drzwi jednoskrzydłowe, w salonie zaś możemy zamontować drzwi przesuwne lub dwuskrzydłowe. 

Jeśli chodzi o kolor drzwi pokojowych, najlepiej by korespondował on z kolorem podłogi. Nie znaczy to jednak, że oba te elementy muszą być w takiej samej tonacji. W nowoczesnych wnętrzach możemy zdecydować się na kontrasty i zestawić np. białe drzwi z podłogą w kolorze orzechowym. 

Dobrze dobrane drzwi powinny być nie tylko ładne, ale również solidne i porządnie wykonane. Przed zakupem koniecznie zwróćmy uwagę na ich jakość. Tanie drzwi pokojowe mogą nie przetrwać próby czasu, dlatego też warto postawić na produkty od sprawdzonych producentów.

Jak dopasować okucia drzwiowe do wystroju wnętrza? Przeczytaj na naszym blogu

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!