Jak dopasować okucia drzwiowe do wystroju wnętrza?

drzwi
Gremont

Akcesoria do drzwi powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również trwałe i wygodne w użytkowaniu. Okucia wpływają na całościowy wygląd drzwi, dlatego też powinny pasować do ich koloru oraz do stylu, w jakim jest urządzone wnętrze. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie akcesoriów drzwiowych.

Okucia do drzwi – jakie wybrać?

Przez okucia rozumiemy wszystkie akcesoria niezbędne do montażu i otwierania drzwi. Są to zatem nie tylko klamki, ale również zawiasy, antaby i prowadnice do drzwi przesuwnych. Dziś jednak skupimy się na klamkach, ponieważ to właśnie za ich pomocą można otwierać i zamykać drzwi.

Wybór klamki do drzwi ma duże znaczenie zarówno jeśli chodzi o wygląd drzwi, jak i o całe wnętrze. Źle dopasowana klamka może zaburzyć harmonię stylu pomieszczenia. Ponadto klamka powinna być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, dlatego przy jej wyborze warto wziąć pod uwagę:
ciężar – waga klamki powinna być wprost proporcjonalna do wielkości drzwi. Jeśli drzwi są duże i masywne, klamka powinna być równie solidna;
wytrzymałość i odporność na uszkodzenia – wielokrotne używanie klamki nie powinno w żadnym wypadku wpływać na jej trwałość oraz wygląd;
materiał – możemy wybierać spośród klamek chromowanych, niklowanych, aluminiowych, stalowych i mosiężnych;
kształt – najpopularniejsze są klamki prostokątne, łukowate oraz eliptyczne.

Klamka dopasowana do wystroju wnętrza

Przy zakupie klamki warto kierować się zarówno wystrojem danego wnętrza, jak i stylistyką samych drzwi. Do wnętrza urządzonego minimalistycznie najlepiej będzie pasować klamka z prostokątnym lub okrągłym szyldem pokryta aluminium. We wnętrzach rustykalnych sprawdzi się klamka mosiężna, pozłacana lub posrebrzana. Z kolei do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym możemy pokusić się o klamkę prążkowaną z okrągłym szyldem.

W przypadku drzwi jednokolorowych dobrym wyborem będzie klamka w takim samym lub kontrastującym kolorze. Z kolei do drzwi drewnianych z przeszkleniami najlepiej będzie pasować klamka z prostym uchwytem.

Po czym poznać dobre drzwi antywłamaniowe? Przeczytaj na naszym blogu

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!