Jakie są różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi?

drzwi
Gremont

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka funkcji. Rozdzielają pomieszczenia, zapewniają prywatność, ale i co ważne, mają duży wpływ na ogólną estetykę wnętrz. Znaczenie ma nie tylko ich kolorystyka, ale jak się okazuje również m.in. widoczność zawiasów czy integracja z ościeżnicą. Pod tym względem wybór dotyczy zakupu drzwi przylgowych lub bezprzylgowych. Drzwi z przylgą lub bez różnią się wieloma aspektami – ceną, sposobem montażu, a także wyglądem. Z tego powodu nierzadko stosuje się je w odmiennych aranżacjach.

Co konkretnie różni drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Podstawowa różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi, które znaleźć można w ofercie naszych drzwi pokojowych w Pajęcznie, dotyczy integracji z ościeżnicą. Te pierwsze charakteryzuje specjalne wycięcie w wąskiej krawędzi skrzydła, które nazywa się przylgą lub felcem. Takie drzwi po zamknięciu nachodzą na ościeżnicę i wyraźnie się od niej odcinają. Te drugie z kolei są z nią zintegrowane. Drzwi bezprzylgowe tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę i jednocześnie ukrywają też zawiasy. I choć nie zawsze w ich przypadku mowa o ukrytych zawiasach, cecha ta wyraźnie odróżnia je od drzwi z przylgą, w których zawiasy widoczne są zawsze. Ponadto drzwi bezprzylgowe są bardziej wymagające przy montażu. Zwykle są też droższe.

Z przylgą czy bez – które drzwi wybrać?

Wybór drzwi z przylgą lub bez zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt wizualny chce się uzyskać. Niemniej nie bez znaczenia jest też styl, w jakim zostało urządzone wnętrze. Przyjmuje się, że drzwi przylgowe bardziej pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym. Dobrze prezentują się też we wnętrzach skandynawskich, rustykalnych i retro. Te bez przylgi natomiast doskonale spełniają swoje funkcje w nowoczesnych wnętrzach loftowych lub industrialnych.

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!