Czy drzwi wewnętrzne w domach i mieszkaniach zawsze są nam potrzebne?

drzwi do sypialni
Gremont

W ostatnich latach w budownictwie panuje moda na otwarte i przenikające się przestrzenie – sprawia to, że często rezygnujemy z drzwi wewnętrznych. Warto jednak zastanowić się dwukrotnie, zanim całkowicie pozbędziemy się ich z domu czy mieszania.

Dlaczego drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wystroju domu

Wnętrze domu lub mieszkania podzielone jest na określone strefy – służące do pracy, odpoczynku, jedzenia i spożywania posiłków oraz spędzania wolnego czasu. Nie bez powodu są one oddzielone od siebie nawzajem – nie tylko służy to spokojowi i koncentracji domowników, lecz także pozwala im na zachowanie pewnego rodzaju higieny psychicznej. Nie od dziś przecież wiadomo, że sen będzie mocniejszy i zdrowszy, jeżeli nie będą go zakłócać odgłosy dochodzące z pozostałych pomieszczeń, a praca przebiegnie sprawniej i w większym skupieniu, jeżeli będzie mieć miejsce w cichym i odizolowanym gabinecie.

Mimo to wiele rodzin rezygnuje z drzwi wewnętrznych – np. tych oddzielających kuchnię od salonu – co skutkuje uzyskaniem pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Zdarza się również, że w ten sam sposób łączy się salon z przedpokojem, co umożliwia znalezienie się w centrum domu już z chwilą wkroczenia do niego. Choć dla niektórych z nas tego typu rozwiązania mogą wydawać się optymalne, nie warto ślepo iść za modą i w nieprzemyślany sposób tworzyć otwarte przestrzenie w mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że domownicy nie są w stanie w pełni odpocząć w pokoju dziennym, ponieważ przeszkadzają nam w tym odgłosy i zapachy z kuchni, a w zimowe miesiące – że w salonie pojawia się nieprzyjemny chłód za każdym razem, gdy ktoś wejdzie do domu z zewnątrz.

Zamontowanie drzwi oddzielających salon od kuchni oraz przedpokoju niesie ze sobą wiele korzyści – dzięki nim stłumimy hałas dobiegający z ulicy lub klatki schodowej, a także stworzymy w domu odseparowaną przestrzeń, w której nie będziemy musieli patrzeć na kuchenne garnki czy zgromadzone w sieni buty i płaszcze. W ten sposób salon stanie się wydzielonym, estetycznym pomieszczeniem, którego wystrój nie będzie zaburzany przez przypadkowe elementy.

Pamiętajmy, że posiadanie lub rezygnacja z drzwi wewnętrznych zależy od wielu czynników – wśród nich najważniejszymi są preferencje domowników, a także sam projekt domu lub mieszkania. Jeżeli np. nasze lokum ma niewielki metraż i nie chcemy dodatkowo zajmować przestrzeni, możemy rozwiązać ten problem dzięki drzwiom przesuwnym.

Drzwi z doświetlami. Najnowsze trendy w projektowaniu budynków. Przeczytaj na naszym blogu

 

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!