Drzwi z doświetlami. Najnowsze trendy w projektowaniu budynków

Gremont
Gremont

Drzwi z doświetleniem

Nie tylko przeszkolone powierzchnie pozwolą na doświetlenie pomieszczenia. Praktycznym, funkcjonalnym i co najważniejsze estetycznym sposobem na wpuszczenie większej ilości światła do pomieszczenia mogą być również drzwi zewnętrzne z doświetlem. To bardzo nowoczesny trend aranżacyjny, który bardzo szybko zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników.

Czym są doświetla?

Doświetla to przeszklone elementy (zawsze nieotwierane), stanowiące estetyczne, ale co najważniejsze praktyczne uzupełnienie drzwi zewnętrznych. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze staje się jasne i przytulne.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że doświetla mogą być montowane z różnych stron drzwi, a ich umiejscowienie zależy przede wszystkim od tego, ile światła zewnętrznego ma trafić do pomieszczenia.

To w jaki sposób doświetla rozmieszczone są przy drzwiach zależy również od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane:
– w przypadku drzwi stalowych naświetla można montować jedynie z boku;
– w przypadku drzwi stalowych z ościeżnicą metal – drew naświetla można montować zarówno z góry jak i z boku;

Drzwi z doświetlem lewym bocznym

Zdjęcie 1 z 3

Doświetla boczne czy górne?

W przypadku drzwi zewnętrznych spotkać się można z dwoma typami doświetleń – górnym oraz bocznym (które mogą się znaleźć z jednej strony drzwi bądź po obu stronach).
Doświetla boczne dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.
W większości przypadków są one nieruchome (choć zdarzają się wyjątki montowania ich przy pomocy zawiasów, co jest praktycznym rozwiązaniem przy wąskich drzwiach i konieczności wniesienia do domu rzeczy o znaczących gabarytach).

Doświetla górne to idealne rozwiązanie w przypadku budynków, w których strefa wejściowa w widoczny sposób oddzielona jest od pozostałej części elewacji.
Drzwi z doświetlami warto zaplanować już na etapie budowlanym. To najdogodniejszy moment, w którym nie ma problemu z rozpiętością oraz wysokością nadproża nad drzwiami (a takie problemy często występują przy zmianie drzwi zewnętrznych na takie, które posiadają doświetla).

 

Drzwi z doświetlami – dlaczego to rozwiązanie godne uwagi?

W wielu domach przedsionki są pomieszczeniami dość ciemnymi, przez co obniża się nie tylko ich funkcjonalność, ale również estetyka (światło żarówki nigdy nie będzie tak przyjazne dla oka jak to naturalne). Dodatkowo w zależności od układu pomieszczeń, drzwi z doświetlami mogą dostarczać oświetlenie także do pozostałych części domu, pod warunkiem że zlokalizowane są one blisko drzwi wejściowych. Doświetla są nie tylko praktyczne i estetyczne. Są również uniwersalne – doskonale będą się prezentowały zarówno przy budynkach klasycznych, jak i typowych rezydencjach czy nieco bardziej ekstrawaganckich budowlach.

GremontGremont
Doświadczenie i wiedza

Drzwi zewnętrzne z doświetlem będą spełniały swoją funkcję tylko w przypadku, gdy zostaną bezbłędnie wykonane, a ich projekt całkowicie spełni oczekiwania klientów. Mając na względzie różne potrzeby i odmienne poczucie estetyki, firma MARTOM na swojej stronie internetowej udostępnia klientom ciekawy i bardzo praktyczny w zastosowaniu konfigurator, pomagający zwizualizować każdy pomysł w postaci gotowego do wykonania projektu.

Zasady doboru podkładu pod panele podłogowe. Przeczytaj na naszym blogu

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!