Zasady doboru podkładu pod panele podłogowe

panele podłogowe
Gremont

Podczas remontu mieszkania czy domu właściciele często skupiają się na tym, by wybrać takie rozwiązania, które będą zgodne z ich gustem. Warto jednak pamiętać, że nie tylko to, co widoczne jest ważne, ale należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, aby efekt był satysfakcjonujący nie tylko pod względem wizualnym, ale również praktycznym. Mowa tutaj między innymi o panelach podłogowych, a konkretnie o podkładach. Jaka jest ich funkcja i czym się kierować, wybierając je?

Jakie są najważniejsze parametry podkładów pod panele?

Podkłady pod panele są potrzebne dla zapewnienia ochrony panelom przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego ich zadaniem jest również redukcja dźwięków, które powstają podczas stąpania po panelach. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Pierwszą kwestią jest izolacja termiczna podkładów pod panele podłogowe. Powinna być niska szczególnie w przypadku, jeżeli w domu będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe, ponieważ podkłady podłogowe kładzie się bezpośrednio na wylewce – jeżeli izolacja termiczna byłaby wysoka, panele w dużo mniejszym stopniu by się nagrzewały.

Kolejną kwestią jest izolacja akustyczna podłogi. Ten parametr jest podawany w decybelach i określa stopień wytłumienia podłoża. Wybierając podkłady pod panele, należy jeszcze zwrócić uwagę na izolację akustyczną wnętrza, czyli stopień wytłumienia dźwięków, które powstają w strukturze tak zwanych podłóg pływających.

Jaki podkład, na jaką podłogę zastosować?

Rodzaj podkładu pod panele należy dobrać, biorąc pod uwagę rodzaj podłogi, na której będzie zastosowany. W przypadku podłogi, pod którą znajduje się wspomniane ogrzewanie podłogowe, najlepiej sprawdzi się podkład, który wykazuje się jak najniższym oporem cieplnym. Może to być na przykład podkład PUM, czyli poliuretanowo-mineralny. Aby zapewnić dobrą izolację akustyczną, można zastosować na przykład podkład pod panele podłogowe wykonany z materiału PU lub minerału (na przykład Multiprotec Acoustic), ponieważ skutecznie wyciszy podłogę.

Jeżeli natomiast podłoga jest nierówna, warto wybrać grubszy podkład, ponieważ dzięki niemu będzie można wyrównać nierówności. Może to być na przykład podkład z polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS, którego grubość wynosi do 6 milimetrów. Warto również zwrócić uwagę na jakość podkładu pod panele, ponieważ im lepsza jakość materiału, tym wyższy komfort użytkowania podłogi. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podkładów pod panele w Pajęcznie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Deska podłogowa czy parkiet – które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie? Przeczytaj na naszym blogu

Czy warto inwestować w droższe podkłady pod panele?

Podkłady pod panele podłogowe różnią się ceną, która zależy od jakości materiału oraz parametrów technicznych. Czy warto więc zainwestować w droższe podkłady? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na wysokim komforcie użytkowania podłogi oraz długotrwałym efekcie, warto rozważyć zakup droższego, lepszej jakości podkładu. Dobrze dobrany podkład może przyczynić się do zwiększenia trwałości paneli oraz poprawy komfortu akustycznego i termicznego pomieszczenia.

Czy można łączyć różne rodzaje podkładów pod panele?

W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie różnych rodzajów podkładów pod panele w jednym pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli część podłogi jest nierówna, a część ma ogrzewanie podłogowe, można zastosować grubszy podkład w miejscach nierówności, a cieńszy i o niższym oporze cieplnym w pozostałych miejscach. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu odpowiedniej grubości podkładu oraz właściwym połączeniu różnych rodzajów materiałów, aby zapewnić optymalne warunki użytkowania podłogi.

Podsumowując, dobór odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe jest kluczowy dla trwałości i komfortu użytkowania podłogi. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak izolacja termiczna, akustyczna oraz grubość materiału. Wybierając podkład, należy również uwzględnić rodzaj podłogi oraz ewentualne ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy także o dbałości o właściwe zabezpieczenie podkładu przed wilgocią oraz regularnym sprawdzaniu jego stanu. Dobrze dobrany podkład przyczyni się do zwiększenia trwałości paneli oraz poprawy komfortu użytkowania podłogi.

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!