Zasady doboru podkładu pod panele podłogowe

panele podłogowe
Gremont

Podczas remontu mieszkania czy domu właściciele często skupiają się na tym, by wybrać takie rozwiązania, które będą zgodne z ich gustem. Warto jednak pamiętać, że nie tylko to, co widoczne jest ważne, ale należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, aby efekt był satysfakcjonujący nie tylko pod względem wizualnym, ale również praktycznym. Mowa tutaj między innymi o panelach podłogowych, a konkretnie o podkładach. Jaka jest ich funkcja i czym się kierować, wybierając je?

Jakie są najważniejsze parametry podkładów pod panele? 

Podkłady pod panele są potrzebne dla zapewnienia ochrony panelom przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego ich zadaniem jest również redukcja dźwięków, które powstają podczas stąpania po panelach. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Pierwszą kwestią jest izolacja termiczna podkładów pod panele podłogowe. Powinna być niska szczególnie w przypadku, jeżeli w domu będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe, ponieważ podkłady podłogowe kładzie się bezpośrednio na wylewce – jeżeli izolacja termiczna byłaby wysoka, panele w dużo mniejszym stopniu by się nagrzewały.

Kolejną kwestią jest izolacja akustyczna podłogi. Ten parametr jest podawany w decybelach i określa stopień wytłumienia podłoża. Wybierając podkłady pod panele, należy jeszcze zwrócić uwagę na izolację akustyczną wnętrza, czyli stopień wytłumienia dźwięków, które powstają w strukturze tak zwanych podłóg pływających.

Jaki podkład, na jaką podłogę zastosować? 

Rodzaj podkładu pod panele należy dobrać, biorąc pod uwagę rodzaj podłogi, na której będzie zastosowany. W przypadku podłogi, pod którą znajduje się wspomniane ogrzewanie podłogowe, najlepiej sprawdzi się podkład, który wykazuje się jak najniższym oporem cieplnym. Może to być na przykład podkład PUM, czyli poliuretanowo-mineralny. Aby zapewnić dobrą izolację akustyczną, można zastosować na przykład podkład pod panele podłogowe wykonany z materiału PU lub minerału (na przykład Multiprotec Acoustic), ponieważ skutecznie wyciszy podłogę.

Jeżeli natomiast podłoga jest nierówna, warto wybrać grubszy podkład, ponieważ dzięki niemu będzie można wyrównać nierówności. Może to być na przykład podkład z polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS, którego grubość wynosi do 6 milimetrów. Warto również zwrócić uwagę na jakość podkładu pod panele, ponieważ im lepsza jakość materiału, tym wyższy komfort użytkowania podłogi.

Deska podłogowa czy parkiet – które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie? Przeczytaj na naszym blogu

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!