Jak dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?

Gremont
Gremont

Szukasz wysokiej jakości nowych drzwi do domu lub mieszkania? Zastanawiasz się jakie drzwi będą odpowiednie do poszczególnych pomieszczeń i wnętrz? Jeśli chcesz dobrać wzór skrzydła drzwiowego do barw i aranżacji pomieszczeń, dowiedz się najpierw, jak zrobić to najlepiej.


Rola drzwi wewnętrznych w domu lub mieszkaniu

Drzwi wewnętrzne wysokiej jakości powinny charakteryzować się starannym wykończeniem powierzchni i krawędzi, prawidłowymi wymiarami, a także sztywną i trzymającą kąty ramą. Stanowią o prywatnej przestrzeni każdego z domowników, tłumiąc dodatkowo hałasy i zapachy, najczęściej dochodzące z kuchni.

Pomimo panującej w ostatnich latach mody na otwarte przestrzenie, są pokoje lub pomieszczenia w domu, gdzie drzwi wewnętrzne są po prostu niezbędne. Ważne jest, aby w trakcie urządzania przestrzeni domu lub mieszkania, wybrać drzwi, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Dobrze jest kierować się tą zasadą niezależnie od tego, czy wybieramy drzwi do mieszkania, biura, urzędu czy zakładu usługowo-produkcyjnego.

Czym kierować się przy wyborze drzwi?

Jednym z ważniejszych kryteriów przy doborze drzwi wewnętrznych jest bez wątpienia dobór ich koloru i wzoru do podłogi. Dobrze jest kierować się podobnymi fakturami i barwami przy zestawianiu ich razem. Na przykład wzór okleiny lub laminatu dębowego na drzwiach powinien korelować z dębową fakturą podłogi. Jest to tak zwana zasada podobieństwa. Dopuszczalne są oczywiście niewielkie odchylenia w odcieniach. Stosując tę zasadę, kierujemy się, aby raczej do jasnej podłogi dobierać jasne drzwi, a w przypadku ciemnej, ciemne drzwi.

Gremont

Drzwi ERKADO DAGLEZJA


Gremont

Drzwi ERKADO BALDUR 1 dąb natur poprzeczny premium czarny v3

Przeciwną metodą doboru jest kierowanie się kontrastami. Sprawdzi się ona świetnie w odważnych aranżacjach wnętrz. Umożliwia swobodne i dowolne łączenie stylów i faktur. Zgodnie z założeniem tej zasady do jasnych odcieni podłóg można z powodzeniem dobrać drzwi w mocnym wenge, a do ciemnych desek lub paneli, skrzydła drzwiowe w jasnych odcieniach drewna. Zasada ta znajdzie zastosowanie w mniejszych metrażowo mieszkaniach, gdzie ciemna podłoga w połączeniu z ciemnymi drzwiami mogłaby sprawiać wrażenie przytłoczenia i zmniejszenia optycznego powierzchni.

Gremont

Erkado Frezja


Gremont

Erkado BALDUR 1


Gremont

Erkado Berberys

 

Jak dobrać kolor drzwi do podłogi na konkretnym przykładzie?

Dobrym przykładem niech będzie dobór drzwi do popularnej podłogi dębowej. Podłoga imitująca słoje dębu, będzie doskonale współgrać z imitującą szlachetne drewno dębowe okleiną na drzwiach.Gremont

Świetną propozycją w tym przypadku będzie skrzydło drzwiowe z kolekcji Porta KONCEPT w okleinie Dąb angielski hamilton lub Dąb naturalny. Równie dobrym wyborem jest model z kolekcji Porta VERTE HOME w okleinie w odcieniach dębu, dostępnych w kilku wersjach kolorystycznych.

 

Wśród wielu modeli skrzydeł drzwiowych tego producenta, jest także model Porta VECTOR. Jest to nowoczesny w formie model drzwi, który nada wnętrzom charakteru z subtelnym akcentem. Rama drzwi wykonana jest z drewna iglastego. Warstwę wierzchnią stanowi dwustronne obłożenie płytą HDF. Ten model drzwi będzie także pasował do wnętrz klasycznych, jak również urządzonych w sposób nowoczesny i minimalistyczny.

Gremont

Porta Vector

Gremont

Skrzydło Porta vector

Gremont

Vector białe

Za kolejny przykład niech posłuży podłoga z usłojeniem świerku. Tutaj także trzeba zwrócić uwagę na charakter usłojenia, który powinien być podobny na drzwiach i podłodze. Może różnić się jedynie odcieniem. Tak ze sobą dobrane style umożliwią dowolny wybór mebli i dekoracji do wnętrza. Jeśli nadal ciężko jest Ci zdecydować się na jedno rozwiązanie, uniwersalnym, a zarazem bezpiecznym, będzie zakup białych drzwi. Pasują praktycznie do każdego i koloru podłogi. W połączeniu z podłogą w jasnych odcieniach optycznie powiększą przestrzeń.

Jak dobrać odpowiednie drzwi pokojowe? Przeczytaj na naszym blogu

Czy ta treść jest przydatna? Podziel się nią ze znajomymi!